Yediği Önünde Yemediği Yarında

Paylaş:

Yediği Önünde Yemediği Yarında projesi ile balık refahı ve yem içeriğinde yaptığımız yenilikçi yaklaşımımız ile çiftlik balıkçılığında besleyicilik ve sürdürülebilirliğin artırılmasını amaçlıyoruz.

İlk olarak Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayata geçirdiğimiz bu proje kapsamında balık çiftliğinde yer alan kafeslerde metreküp başına
8 – 10 kilogram oranında balık bulunduruyoruz. Böylece balıklara daha geniş yaşam alanı sağlayarak, balıkların refahını artırıyor, strese girmesini önlüyoruz. Daha sağlıklı ve daha mutlu balıklar üretiyoruz.

Yediği Önünde Yemediği Yarında projemizde yetiştirdiğimiz çipuraları ve levrekleri protein bakımından zengin ve balıkların omega 3 yağ asit değerlerini yükseltmeye yardımcı olan, alg yağı içeren yemlerle besliyoruz.

Proje ile ne amaçlıyoruz?

Metro Türkiye öncülüğünde, iş ortaklarımız Hatko Su Ürünleri ve Skretting’in katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz projemizle, ülkemizde önemli potansiyeli olan balıkçılığın sürdürülebilirliğini desteklemeyi ve balık tüketimini artırmayı hedefliyoruz.


Gelecek nesillerin de balık yiyebilmesini ve balık popülasyonunun azalması sorununa çözüm için katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Türkiye’de endüstriyel boyutta levrek ve çipura yetiştiriciliğinde ilk kez alg yağı içeren yem kullanılan ve dünyada da sayılı uygulamalar arasında yer alan projemizin ilk etabında 150 ton mutlu balık üretimi yaparken, 30 bin kişinin yıllık balık ihtiyacına karşılık gelen 180 ton deniz balığını yem içeriğinde kullanmayarak kurtarmayı hedefliyoruz. Uzun soluklu projemizin devamında, 2022 yılı sonuna kadar bu yöntemle çiftliklerimizde 400 ton levrek ve çipura yetiştirmeyi, yetiştirdiğimiz mutlu balıklara reyonlarımızda yer vererek onları misafirlerimizle buluşturmayı planlıyoruz.

Ekip Arkadaşı Arıyoruz / Dalgıç – Balık Adam

Hatko Group A.Ş fırmamızın Muğla ilinde faaliyet gösteren Hatko Aquaculture üretim tesisinde görevlendirilmek üzere “Dalgıç /Balık Adam” iş fırsatımızın detaylarına hatko@hatko.com.tr iletişime girebilirsiniz.