Bu baliklar hem omega 3 zengini hem de sürdürülebilir!

Paylaş:

Metro Türkiye’nin hem sürdürülebilir balıkçılığı destekleme hem de daha sağlıklı beslenmeyi mümkün kılmak için hayata geçirdiği “Yediği Önünde, Yemediği Yarında” projesinde balıkların hasadına başlandı. Alternatif yem modeliyle Türkiye’de bir ilk olan proje kapsamında, 2022 yılı sonuna kadar 400 ton çipura ve levrek yetiştiriciliği gerçekleştirilecek. Projede, Türkiye’de ilk kez endüstriyel boyutta levrek ve çipura yetiştiriciliğinde alg yağı içeren yem kullanılıyor. Yapılan analiz sonuçlarına göre normal yemle beslenen balıklara göre yaklaşık 2 kat daha fazla Omega 3 içeren Metro Premium çipuralar, Şubat sonu tüm Türkiye’deki Metro mağazalarına geldi, levrekler ise Mayıs itibarıyla raflara geliyor.

Metro Türkiye, tüm çiftlik balıklarında olduğu gibi bu balıklarında da hasat tarihi, hangi ortamda yetiştirildiği ve yem bilgisi gibi anaçtan itibaren 12 kriterde yüzde 100 izlenebilirlik sağlayarak tüketicileri sağlıklı ve güvenli gıda ile buluşturuyor.

Yaklaşık iki kat daha fazla Omega 3 yağ asidi
Proje kapsamında yetiştirilen Metro Premium çipura ve levrekler, yapılan analiz sonuçlarına göre normal yemle beslenen balıklara kıyasla yaklaşık 2 kat daha fazla Omega 3 içeriyor. Metro Premium çipuralar Şubat sonu tüm Türkiye’deki Metro mağazalarına geldi, levrekler ise Mayıs itibarıyla raflara geliyor. 2022 yılı sonuna kadar 400 ton çipura ve levrek yetiştiriciliğinin gerçekleştirileceği proje ile 80 bin kişinin yıllık balık ihtiyacının karşılanmasına denk gelen yaklaşık 500 ton deniz balığının kurtarılması hedefleniyor.

“Mutlu” balık üretimi sağlanıyor
Türkiye’de kendi markası altında kültür balıklarına raflarında yer veren ilk ve tek marka olan Metro Türkiye, hayvan refahı konusundaki hassasiyeti doğrultusunda Metro Premium markası altında rafa getirdiği balıkların yetiştiği kafeslerde metreküp başına 8-10 kg gibi bir oranda balık bulunduruyor. Geniş ve bol oksijenli özel balık kafeslerde yetiştirilen balıkların hem daha rahat hareket etmesi hem de “mutlu” balık üretimi sağlanmış oluyor.

Bu proje sayesinde hem sürdürülebilir balıkçılığı desteklediklerini hem de tüketicilere sağlıklı ve lezzetli balıklar sunduklarını söyleyen Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Projemiz doğaya ve insan sağlığına olan katkısı bakımından üç yönüyle çok kıymetli. Bunlardan ilki, balığın sürdürülebilirliği. Proje kapsamında kullandığımız yem tekniği ile gelecek nesillerin de balık yiyebilmesini için azalan balık popülasyonuna karşı çözüm üretmeye çalışıyoruz” dedi.

“Balığın sürdürülebilirliği için yemi kadar yetiştirildiği ortamlar da önemli diyerek projemiz kapsamında hayvan refahını da gözetiyoruz” diyen Türüng, şu ifadeleri kullandı: “Kafeslerdeki düşük balık yoğunluğu ile balıklarımızın daha az strese girmesini ve pazarda muadili olmayan “mutlu” balık üretimini sağlıyoruz. Son olarak projemiz insan sağlığı açısından da ayrı bir önem taşıyor. Günümüzde tüketiciler artık daha sağlıklı, güvenilir ve izlenebilir besinler tüketmek istiyor. Biz de tüketicilere Omega 3 bakımından daha zengin, besleyici, güvenilir ve lezzetli balıklar sunuyoruz.”

Projenin ilk etabında 150 ton balık yetiştirerek 180 ton deniz balığını kurtarmayı hedeflediklerini söyleyen Türüng, “Bu hedeflerimize de ulaştık. Şimdi ise yıl sonuna kadar toplam 400 ton çipura ve levrek yetiştirerek, yaklaşık 500 ton deniz balığını kurtarmayı hedefliyoruz” diyor.

Metro Türkiye, ‘Kızına Bak Anasını Al’, ‘Palamutlar Nerede?’ gibi sürdürülebilir balıkçılığı destekleme amacıyla 2010 yılından bu yana sektörde öncü çalışmalara imza atıyor. Ayrıca 2018 yılında Türkiye perakende sektöründe kendi markası (Metro Chef) altında taze balık ürünlerini yüzde 100 izlenebilirlikle satışa sunan ilk şirket olma unvanını taşıyor.

Ekip Arkadaşı Arıyoruz / Dalgıç – Balık Adam

Hatko Group A.Ş fırmamızın Muğla ilinde faaliyet gösteren Hatko Aquaculture üretim tesisinde görevlendirilmek üzere “Dalgıç /Balık Adam” iş fırsatımızın detaylarına hatko@hatko.com.tr iletişime girebilirsiniz.